ÇEVRE DOSTU GERİ DÖNÜŞÜM 

Çevdosan Ltd.

Çevdosan Ltd. çevreyi koruma bilinciyle Mersin, Adana, İzmit, Hatay bölgelerinde oluşturduğu toplama merkezlerinde kağıt, plastik, naylon, pet v.s atık maddeleri toplayarak geri dönüşümle kazandırılması konusunda önemli yatırımlar yapmıştır. Firmamız bu konuda öncü sayılabilecek kuruluşlardan biridir.
Yaygın hizmet ağımız, yetişkin personelimiz, güçlü araç filolarımızla hizmete hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.
Gelin hep birlikte daha temiz, daha güçlü, bir ülke için önemsemediğimiz atıklarımızı yeniden değerlendirerek ekonomimize katkıda bulunalım.

 

Geri Dönüşüm Ne İçin Önemlidir?

1. Doğal Kaynaklarımız Korunur;

Doğal kaynaklarımız dünya nüfusunun artması ve tüketim alışkanlıklarının değişmesi nedeni ile her geçen gün azalmaktadır. Bu nedenle malzeme tüketimini azaltmak, değerlendirilebilir nitelikli atıkları geri dönüştürmek sureti ile doğal kaynaklarımızı verimli kullanmak zorundayız. Bu nedenle geri dönüşüm doğal kaynaklarımızın korunması ve verimli kullanılması için son derece önemli bir işlemdir. Örneğin; kağıdın geri dönüşümü ile ormanlarda ağaçların daha az kesilmesini sağlamış oluruz. Benzer şekilde plastik atıklarının geri dönüşümü ile petrolden tasarruf sağlanabilir.

2. Enerji Tasarrufu Sağlanır;

Geri dönüşüm malzeme üretiminde endüstriyel işlem sayısını azaltmak suretiyle enerji tasarrufu sağlar. Örneğin; metal içecek kutularının geri dönüşümü işleminde bu metaller direkt olarak eritilerek yeni ürün haline dönüştürüldüğünde bu metallerin üretimi için kullanılan maden cevheri ve bu cevherin saflaştırılma işlemlerine gerek olmadan üretim gerçekleştirilebilmektedir. Bu şekilde bir alüminyum kutunun geri dönüşümünden % 96 oranında enerji tasarrufu sağlanabilir. Benzer şekilde katı atıklarda ayrılan kağıdın yeniden işleme sokulması için gerekli olan enerji normal işlemler için gerekli olanın % 50'si kadardır. Aynı şekilde cam ve plastik atıkların da geri dönüşümünden önemli oranda enerji tasarrufu sağlanabilir.

3.Atık Miktarı Azalır;

Geri dönüşümün uygulanması ile çöplere giden atık miktarında azalma sağlanarak bu atıkların taşınması ve depolanması işlemleri için daha az miktarda alan ve daha az enerji kullanılmış olur. Evsel atıklar için bu azalma ağırlık olarak fazla olmamakla birlikte hacimsel olarak bakıldığında oldukça önemli bir oran teşkil etmektedir.

4.Geri Dönüşüm Geleceğe ve Ekonomiye Yatırım Demektir;


Geri dönüşüm uzun vadede verimli bir ekonomik yatırımdır. Hammaddenin azalması ve doğal kaynakların hızla tükenmesi sonucunda ekonomik problemler ortaya çıkabilecek ve işte bu noktada geri dönüşüm ekonomi üzerinde olumlu etki yapacaktır. Yeni iş imkanları sağlayacak ve gelecek kuşaklara doğal kaynaklardan yararlanma olanağı sağlayacaktır.

 

 

Uluslararası Geri Dönüşüm Sembolü

 

GERİ DÖNÜŞÜM REFERANSLARIMIZ

Geri dönüştürülebilir maddeler arasında cam, kağıt, meta, tekstil, elektronik ürünler ve plastik bulunmaktadır.

devam...

cevdosan-referans0

Çevdosan olarak bizler geri dönüşüme yardımcı olmak amacıyla birçok şirketle anlaşmış durumdayız. Bu şirketlere bir göz atın.

devam...

cevdosan-referans1
cevdosan-referans2
HAKKIMIZDA İLETİŞİM

Şirketimiz 1995 yılında Mersin'de kurulmuştur ve bu alandaki standartlara tam olarak uygundur.

devam...

Şirketimizin iletişim ve ulaşım bilgilerine bakın ve bize görüşlerinizi yazın.

devam...

 

SİTE HARİTASI

 

 

 
©2008 Çevdosan Ltd.
top