Kağıt Geri Dönüşümü


Kağıt geri dönüşümü atık kağıtları toplamak ve bunları tekrar kullanılabilir kağıt ürünleri haline getirme işlemidir. Geri dönüştürülebilir üç kağıt kategorisi bulunmaktadır: üretim atıkları, tüketim öncesi atıklar ve tüketim sonrası atıklar. Üretim atıkları kağıt ürünleri üretimi sırasında ortaya çıkan atıklardır ve doğrudan tekrar bu üretim merkezlerinde kullanılırlar. Tüketim öncesi atıklar kağıt ürünlerinin son kullanıma hazırlanmasından önce ortaya çıkan atıklardır. Tüketim sonrası atıklar ise kullanılan kağıt ürünlerinin atılması sonucunda ortaya çıkar ve kağıt atıklarının büyük kısmını oluştururlar. Bunlar dergiler, eski ajandalar, defterler, gazeteler gibi ürünlerdir. Geri dönüşüme uygun kağıtlara "hurda kağıt" denir.
Kağıt Geri Dönüşüm İşlemi
Plastik Geri Dönüşümü


Plastik geri dönüşüm işlemi hurda veya atık plastiklerin toplanarak tekrar işlenmesi ve kullanılabilir maddeler haline getirilmesi işlemidir, bazen bu işlem sonunda atığın orijinal halinden çok farklı maddeler ortaya çıkabilmektedir. Örneğin, süt şişesi geri dönüşümle model uçak veya silah haline getirilebilir.

Geri dönüştürülmeden önce plastikler reçine tanıtım kodlarına göre sınıflandırılmaktadır. Örneğin Pet şişelerin reçine tanıtım kodu 1'dir.
Plastik Geri Dönüşüm İşlemi